Že pred dvema dnevoma smo si rezervirali voden ogled treh starodavnih templjev, ki so nastali v obdobju med 4000 let pred našim štetjem in 2500 let pred našim štetjem. Tako smo po zajtrku kar pred hotelom počakali na avtobus z vodičem, ki nas je odpeljal na ogled. Maltežani nikoli ne pozabijo poudariti, da so to najstarejši odkriti templji na svetu, ki so starejši celo od piramid v Egiptu!! Kdo so bila ljudstva, ki so jih zgradila, kako so jih zgradili in kaj se je zgodilo z njimi kasneje, pa je vse še zelo malo raziskano. Najprej smo si pogledali tempelj v Tarxienu, pravzaprav so tam kar štirje templji enega zraven drugega.


Templji so relativno dobro ohranjeni in prav tako kot pri piramidah se človek vpraša, kako je uspelo tem starodavnim ljudstvom, ki niso imeli nobenega modernega orodja, zgraditi tako veličastne kamnite zgradbe iz ogromnih kamnitih blokov. Za enega večjih so izračunali, da je težek okrog 20 ton.
Na poti do naslednjega templja Hagar Qim smo se ustavili ob morju in občudovali stvaritev narave, znamenito Modro jamo z veličastnim lokom, ki se vzpenja nad morjem. Nebo je bilo brez oblačka, mediteransko rastlinje in lesketajoče se morje so popravili naš včerajšnji slab vtis o Malti, ko smo se vozili po severovzhodnem delu, mimo prenatrpanih mest in pozidane obale, brez kančka neokrnjene narave.

Hagar Qim nas je pričakal pokrit z ogromnim nadstreškom, ki so ga namestili za zaščito apnenčastih skalnih blokov, iz katerih je bil zgrajen tempelj. Vodič nam je natančno razložil, kako so bili postavljeni vhodi v svetišče, da so spremljali pomladanski in jesenski solsticij in kako so častili ženski in moški princip. Glede na to, da gre za starodavna ljudstva in da je virov zelo malo, je res vprašanje ali so vse teorije o obredih v templju pravilne. Vsekakor pa so templji izjemno delo.

Kakšnih petsto metrov naprej od Hagar Qima, po poti navzdol proti morju, je tempelj Mnajdra. Ko smo se spuščali navzdol po hribu, smo občudovali neskončno morje, ki obliva otok Malta, v zraku je bil prijeten mir in zavedali smo se, da tempelj ni bil naključno postavljen na tem čudovitem koščku narave. Oba templja, Hagar Qim in Mnajdra sta postavljena na mestih, kjer prav čutiš pozitivno energijo in mir.
Starodavna ljudstva, ki so zgradila templje, so v templjih častila figure debelih žensk. Sedaj so te figure v muzejih. Ena najbolj dodelanih in zanimivih figur je ženska, ki leži na postelji, ki jo imajo razstavljeno v Arheološkem muzeju v La Velletti. Templji so imeli tudi številne okraske, upodabljali so tudi živali.




Po povratku v Valletto smo šli na večerjo v prijetno restavracijo Rubino, kjer smo jedli okusno malteško domačo hrano.