Ohrid

Prvo jutro v Ohridu je bilo čudovito. Najina soba v hotelu Villa Mal sv. Kliment ima balkonček in z njega lep pogled na jezero. Že navsezgodaj zjutraj sva z Damirjem opazovala prve sončne žarke, ki so oblivali hiše v starem delu Ohrida in se lovili na jezerski gladini. Nebo je bilo brez oblačka in s hribov, ki so še vedno pokriti s snegom, je vel svež veter. Ohrid leži na nadmorski višini sedemsto metrov, zato je tu malenkost hladneje kot drugje.

Takoj po okusnem in raznovrstnem zajtrku, ki so nama ga prinesli v sobo, sva se odločila, da pokličeva vodiča, ki ga je Damir našel na internetu in se dogovoriva za voden ogled Ohrida. Ljupčo, tako mu je bilo ime, je imel čas in dogovorili smo se za ogled ob enih popoldne. Do takrat pa sva šla z Damirjem Ohrid raziskovat sama. Iz hotela sva se spustila na obalo in ob njej do majhnega ribiškega zaselka Kaneo, kjer so se prebivalci preživljali z ribolovom. Do tja vodi lesena brv, ki je zasidrana na kolih v jezeru in človek ima občutek kot da hodi po vodi.

Brv ob obali jezera
Ribiški čolni ob poti

Pot je vodila mimo kafičev, ki so bili zjutraj še čisto prazni. Kmalu sva prispela do urejene poti, ki se je začela vzpenjati navkreber proti trdnjavi, ki kraljuje na vrhu hriba. Ob poti navkreber so se nama odpirali lepi pogledi na jezero in na drugo stran v Albanijo. Na razcepu poti sva se odločila za levo pot in izza ovinka se je prikazala najbolj fotogenična cerkev kar sva jih videla do sedaj. Pravoslavna cerkev, ki je posvečena sv. Jovanu Bogoslavu in je bila zgrajena v 13. stoletju, je postavljena na eni najlepših točk v Ohridu, na klifu, ki ima razgled na celotno  jezero. Poleg nekaj domačinov, ki so posedali na eni izmed klopi v parku ob cerkvi, sva bila edina turista. Pogled na jezero je s te točke resnično osupljiv in v tišini, ki jo zmoti le kakšen glas ptice ali kakšne druge živali, se dobesedno potopiš v lepoto prvobitne narave.

Sv. Jovan Bogoslav
Še z drugega kota

Naslednja točka ob poti so bile izkopanine na vrhu hriba, na ploščadi, ki jo imenujejo Plaosnik. V zadnjih letih so začeli v Ohridu na veliko odkrivati ostanke kultur, ki so bivale na tem ozemlju in pustile svoje sledi v zgradbah, zakopanih pod več plastmi zemlje. Na Plaosniku so tako razkriti ostanki več zgodovinskih obdobij: staro makedonske, rimske,  turške in srednjeveške. Najlepši mozaik, ki so ga odkrili, ko so izkopali zgodnjo krščansko cerkev, še ni na ogled turistom, saj dela na najdišču še niso končana.

Sv. Kliment
Mozaik nad vhodnimi vrati

Po ogledu starega antičnega gledališča, ki so ga odkrili še ne dolgo let nazaj, sva se povzpela še na Samuilovo trdnjavo, ki je pravzaprav bila zgrajena že davno pred časom carja Samuila  in dopoldneva je bilo že skoraj konec.

Ohrid s Samuilove trdnjave

Z najinim vodičem smo se dobili pri cerkvi svete Sofije in skupaj še enkrat šli na ogled vseh točk, ki sva jih pred tem pogledala že sama. Vodič nama je predstavil širok zgodovinski kontekst vsega dogajanja v Ohridu in pomembno vlogo sv. Klimenta in sv. Nauma, ki sta prišla na to ozemlje konec 9.stoletja, potem ko sta umrla Ciril in Metod, katerih učenca sta bila, pri opismenjevanju in razširjanju kulture. V času Klimenta je na Plaosniku deloval samostan s šoli, ki je izšolal 3.500 učencev, ki so pisavo in kulturo razširili daleč v druge vzhodno evropske dežele. Ogledali smo si še cerkev sv. Matere božje Perivlepte z njenimi lepimi freskam iz 12. stoletja, ki nama jih je vodič predstavil in opisal prizore tako zanimivo, da so kar zaživele.

Za zaključek smo se odpeljali še do samostana Sv. Naum, ki je kakšnih 30 kilometrov iz Ohrida. Originalna cerkev iz 9. stoletja, ki jo je postavil Sv. Naum, je bila uničena v času Turkov, sedanja cerkev je iz 16. in 17. stoletja. V cerkvi je  grobnica Sv. Nauma. Domačini verjamejo, da če prisloniš uho na njegovo grobnico, slišiš bitje srca Sv. Nauma, ki še vedno živi. No midva z Damirjem bitja nisva slišala, čutila pa sva pozitivno energijo in mir tega za vernike pravoslavne vere svetega kraja.

Samostan sv. Naum
Vhod v samostan
Park pred samostanom
Po parku se šopirijo pavi

Za zaključek ogledov naju je vodič popeljal še do izvira svete vode, ki ima zdravilne lastnosti. Dobro deluje na oči in če si z njo umiješ oči tudi “spregledaš”. Vidiš odnose med ljudmi realno, take kot so. To velja še posebej za pare, može in žene, fante in dekleta. Tudi jaz sem si umila oči na izviru. Bomo videli kakšen bo učinek.

Sveta voda
Ob sv. Naumu izvira Crni Drim in se izliva v Ohridsko jezero

 

Prejšnji članek
Naslednji članek

Povezani članki

Razišči

Ekvador in Galapagos

Z Damirjem sva že nekaj let razmišljala o tem, da bi obiskala Galapagos, a...

Quito

Kar prehitro je minil teden raziskovanja galapaškega otočja. Napočil je čas za odhod domov....

Fernandina-Espinoza Point in Isabela-Vicente Roca Point

Vsak otok, ki smo ga obiskali, vsak zaliv na otoku je bil drugačen od...

Isabela-Urbina Bay in Tagus Cove

Dopoldanski cilj našega raziskovanja Isabele je bil zaliv Urbina, ki leži ob vznožju vulkana...

Priljubljeno

Comments

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj