Noč smo prespali v hotelu v mestecu Sundance, ki je znano po tem, da je bil v njem zaprt Sundance Kid, prestopnik iz časov divjega Zahoda. V bližini Sundanceja je Devils Tower (Hudičev stolp), skrivnostna mizasta skala, ki smo si jo želeli ogledati, saj so tam snemali leta 1977 z oskarjem nagrajeni film Stevena Spielberga: Bližnja srečanja tretje vrste. Že nekaj kilometrov pred vznožjem gore nas je prevzel pogled na to nenavadno stvaritev narave:

O nastanku značilne razbrazdane oblike Devils Towerja govori zanimiva indijanska legenda. Sedem indijanskih deklic, ki so se igrale na travniku je napadel medved, deklice so zbežale, vendar jih je medved že skoraj ujel, zato so skočile na skalo in prosile skalo naj se jih usmili in jih reši. Skala jih je uslišala in je pričela rasti v nebo, medved je plezal po skali in jih poskušal doseči, pri tem pa je s kremplji razbrazdal pobočje. Deklice so se umikale in ko je bil medved že blizu vrha, so odšle v nebo. Nastalo je sedem zvezdic Plejad.
Okoli gore je speljana lepa sprehajalna pot, tako da smo si lahko ogledali kako je gora z vseh strani enako strma in čisto enakomerno stožčasto oblikovana.


Po osvežilnem jutranjem sprehodu smo se odpravili spoznavat zgodovino osvajanj divjega zahoda in bitk z indijanci. Odpeljali smo se do znamenitega bojnega polja Little Bighorn, kjer je junija leta 1876 general George Custer umrl skupaj z vsemi svojimi 262 vojaki v bitki s Cheyenni in Siouxi, ki jih je vodil indijanski poglavar Crazy Horse. Zgodovinarji so bitko natančno rekonstruirali in na mestih, kjer so vojaki umrli, so danes postavljeni spomeniki. Do vseh pomembnih točk, kjer so se pomikali vojaki v bitki z indijanci, je speljana pot z nazornimi opisi poteka bojev, v centru za obiskovalce pa je manjši muzej z avtentičnimi predmeti, ki so jih našli na bojnem polju in opisi udeležencev bitke ter tudi pričevanji udeležencev bitke z indijanske strani.

Ta poraz je bil za Američane zelo boleč, vendar tudi ta popolna zmaga indijancev ni mogla spremeniti njihove žalostne usode. Belci so kmalu po bitki indijansko ozemlje Black Hills izločili iz indijanskih rezervatov in ga namenili za naseljevanje belcev. Indijanci so tako izgubili zelo pomembna ozemlja na katerih so lahko živeli na svoj tradicionalni način. Kmalu po bitki je krhka povezava več indijanskih plemen, ki so skupaj zmagali v bitki razpadla in že v letu dni po bleščeči zmagi so bili Siouxi poraženi in zlomljeni. Res žalostna zgodovina in še en dokaz kako so belci, kamor koli so prišli, nepopravljivo uničili tradicionalno življenje prvotnih prebivalcev dežel, ki so se jih želeli polastiti.