Istanbul-staro mestno jedro

Po dveh dneh Istanbula naju je danes čakala največja poslastica, staro jedro z največjimi zgodovinskimi biseri kot so Hagia Sofija, Hipodrom, Modra mošeja, palača Topkapi, mala Hagia Sofija… V najinem hotelu so nama rezervirali voden ogled, ki ga za goste skupine hotelov-“Sirkeci group hotels”, v katerega sodi tudi najin hotel, po ugodni ceni organizira ena izmed agencij, ki ponujajo vodene oglede. Zjutraj naju je vodič prišel iskat v hotel in skupaj s še osmimi drugimi udeleženci iz ostalih hotelov smo se podali na najbrž najbolj zanimiv del najinega Istanbula. V Turčiji imajo posebno šolo za vodiče, s čimer se je naš vodič takoj na začetku pohvalil in omenil, da se je po študiju arheologije šolal na tej šoli in da zdaj že pet let vodi oglede mesta. Kar kmalu sva z Damirjem ugotovila, da je šola najbrž dobra, saj je bil vodič izvrsten. Tako zanimivo je pripovedoval o zgodovini in arhitekturi najstarejših stavb, ki smo si jih ogledovali, da so ure kar povzele mimo, še noge nas od hoje in stanja niso utegnile boleti.
Od rimskega Hipodroma, ki je kot nekakšna kopija Circus Maximusa v Rimu je ostalo zelo malo, le dva obeliska in ostanek tretjega, ter en manjši del skrajnega zidu.

Hipodrom
Hipodrom

Modra mošeja ali bolj pravilno Sultanahmetova mošeja nas je pa očarala s prelepimi ploščicami z modrimi motivi, z zračnostjo in prijetno notranjostjo, Hagia Sofija pa s svojo nenavadno usodo. Postavili so jo v času Rimskega imperija kot krščansko cerkev, nato pa so jo muslimani spremenili v mošejo, tako kot veliko ostalih krščanskih cerkev. Dozidali so minarete, spremenili usmerjenost proti Meki tako, da so se med molitvijo verniki enostavno obrnili proti Meki, ne gleda na to kako je obrnjena zgradba, krščanskih motivov in mozaikov po cerkvah pa niso uničili, ampak le prekrili. Tako so pustili bogato dediščino vsem nam, ki lahko te pričevalce naše preteklosti sedaj občudujemo.

Modra mošeja z vodometom
Modra mošeja z vodometom
Modra mošeja
Modra mošeja
Notranjost Modre mošeje je edinstvena
Notranjost Modre mošeje je edinstvena
Hagia Sofija
Hagia Sofija
Hagia Sofija
Hagia Sofija
Hagia Sofija. Neverjetno natančno delo umetnikov, ki so ustvarili te mozaike.
Hagia Sofija. Neverjetno natančno delo umetnikov, ki so ustvarili te mozaike.
V Hagiji Sofiji so ohranjeni mozaiki, ki so v času nastanka jemali dih prebivalcem Bizanca
V Hagiji Sofiji so ohranjeni mozaiki, ki so v času nastanka jemali dih prebivalcem Bizanca
Strop v Hagiji Sofiji
Strop v Hagiji Sofiji
Modra mošeja
Modra mošeja
Notranjost Modre mošeje je čisto nekaj posebnega. je najlepša od Istanbulskih mošej.
Notranjost Modre mošeje je čisto nekaj posebnega. je najlepša od Istanbulskih mošej.

Pred kosilom smo si na hitro, le za dvajset muinut, za prvi vtis, ogledali Veliki Bazar. Ta naju čaka v naslednjih dveh dneh. Kosili smo v tipični restavraciji s turško hrano in jedli, kaj drugega kot kebab in na koncu baklavo. Okrepljeni in polni novih moči smo se potem podali na ogled male Hagie Sofije, ki je bila prav tako spremenjena iz krščanske cerkve v mošejo, nato pa še palačo Topkapi, ki je bila stoletja palača sultanov, dokler niso zgradili moderne palače Dolmabahce, ki sva si jo ogledala včeraj.

Mala Hagia Sofija
Mala Hagia Sofija
Strop Male Hagie Sofije
Strop Male Hagie Sofije

V palači Topkapi sva videla nož z vdelanimi dragimi kamni, kraja katerega je bila tema filma Topkapi. Glede na velikost smaragdov, ki so vdelani vanj, ga je bilo najbrž res vredno ukrasti :-).

Zakladnica, ki je na ogled obiskovalcem v palači, je izjemno bogata. Toliko draguljev na kupu redko kdaj vidiš. Osmanski sultani so bili izjemno bogati, dobro organizirani, saj so več stoletij vodili ogromno državo, potem pa je njihova moč počasi pošla, a so za sabo pustili veliko izjemnih zgradb, predvsem mošej. Zanimivo koliko se je ohranilo njihovih oblačil, ki so prav tako razstavljena v palači. Nekateri kaftani so stari več stoletij, a so videti kot bi bili narejeni včeraj.
V času Osmanskega imperija je deloval genialni turški arhitekt Sinan, ki je v svojem dolgem življenju zgradil ogromno stavb, največ mošej. Dočakal je osemindevetdeset let, kar je bilo za tiste čase izjemno. Svoj pečat je pustil tudi Bosni. Večina stavb, ki jih je zgradil, je zaradi izjemne lepote in inženirskega znanja, ki je bilo za tiste čase neverjetno napredno, pod Unescovo zaščito. On in njegovi učenci so bili avtorji Sultanahmetove (Modre) mošeje.

Ko smo pozno popoldne končali z ogledi, sva šla z Damirjem, polna vtisov še na čaj in sladico k Hafizu Mustafi. Tokrat sva odkrila za zobe manj škodljive sladice:-). Pistacijev sladoled in rižev mlečni puding. Dobro!

Ko pride turist v Turčijo, mora obvezno poskusiti tudi pravi turški hamam. Najin hotel ima svoj wellness in tudi hamam. Tako sva naporen dan tokrat namesto na strehi hotela ob opazovanju sončnega zahoda, zaključila s sprostitvijo v hamamu. Piling, ki nama ga je naredil maser in nato masaža sta utrujenost dobesedno odpihnila iz udov, toplota pa naju je globoko sprostila. Turki so že od nekdaj znali uživati. Obe palači sultanov, ki sva ju videla včeraj in danes, sta imeli tudi hamam.

[map gpx=”http://www.lahkihnognaokrog.net/wp-content/uploads/2013/11/istanbul-4.gpx” elevation=”no” download=”no” ]

Prejšnji članek
Naslednji članek

Povezani članki

Razišči

Križarjenje po arabskem polotoku

Ko so dnevi kratki, noči dolge in turobno vreme zaznamuje naš vsakdan je potovanje...

Abu Dhabi

V Abu Dhabiju smo bili že na križarjenju leta 2019 in smo si takrat...

Bahrajn

Zjutraj, ko smo se privezali ob pomol, nas je pozdravil orkester bahrajnskih glasbenikov in...

Vkrcanje na ladjo

Končno je napočil dan vkrcanja na ladjo Norwegian Down. Ker sva imela zjutraj še...

Doha

V soboto zvečer smo se vkrcali na letalo proti Istanbulu in v nedeljo zgodaj...

Kalahari drugič

»A vidva gresta pa spet v Afriko?« sva z Damirjem poslušala začudene znance, ko...

Priljubljeno

Comments

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj